Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    Stresi në punë i dëmton të gjithëStresi në punë i dëmton të gjithë

    Monster-h4ck
    Monster-h4ck
    Perjashtuar nga Forumi
    Perjashtuar nga Forumi


    Gjinija : Male
    Postimet : 1215
    Age : 29
    Vendodhja : N'CHIPSY
    Reputation : 8
    Pikët : 208
    Registration date : 2008-12-31

    Stresi në punë i dëmton të gjithëStresi në punë i dëmton të gjithë Empty Stresi në punë i dëmton të gjithëStresi në punë i dëmton të gjithë

    Post by Monster-h4ck Thu Jan 15, 2009 10:58 am

    Stresi në punë i dëmton të gjithë
    Stresi në punë i dëmton të gjithëStresi në punë i dëmton të gjithë F.0107002309938_m
    Stresi që është si pasojë e vendit të punës, është njëri nga problemet më të mëdha shëndetësore që ndërlidhet me profesionin, në Evropë. Mposhtja e stresit iu ndihmon edhe punëtorëve edhe kompanive që të krijojnë një ambient më të mirë punues dhe të sjellin rezultate më të mira në punë.
    Stresi është forma më e shpeshtë e problemeve shëndetësore profesionale në Bashkimin Evropian, i cili godet 22% të të gjithë punëtoreve (në bazë të statistikave të vitit 2005).

    Kushtet stresuese në punë janë faktori kryesor i 50% deri 60% të mungesave në punë, që i shkakton dëme të mëdha kompanisë punëdhënëse.

    Në vitin 2004 është nënshkruar një marrëveshje e cila ka për qëllim ngritjen e vetëdijes te punëdhënësit, punëmarrësit dhe përfaqësuesit e tyre në lidhje me këtë problem. Në këtë mënyrë, të lartpërmendurit kanë për detyrë ta zbulojnë, ta pengojnë zhvillimin e stresit dhe të krijojnë aftësi për kontrollimin e tij.

      Current date/time is Mon May 06, 2024 1:52 pm