Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    Bush: Lehtësime tregtare për Kosovën

    Fischee
    Fischee
    A.shumë i mirë
    A.shumë i mirë


    Gjinija : Male
    Postimet : 552
    Age : 30
    Vendodhja : Gjakovë
    Reputation : 2
    Pikët : -213
    Registration date : 2008-11-06

    Bush: Lehtësime tregtare për Kosovën Empty Bush: Lehtësime tregtare për Kosovën

    Post by Fischee Sat Dec 20, 2008 12:07 pm

    Presidenti i Shteteve të Bashkuara George W. Bush e ka shpallur vendimin që Kosovës t'i mundësohen disa lehtësira të caktuara tregtare në bazë të programit për Sistemin e Përgjithshëm Preferencial.

    "Unë kam vendosur se Republika e Kosovës duhet të emërohet si vend në zhvillim që gëzon beneficionet nga programi i SPP", thuhet në vendimin e presidentit Bush që e bëri publik Shtëpia e Bardhë, njofton Radio Evropa e Lirë.

    Vendimi ka të bëjë me heqjen e taksave doganore për prodhime të caktuara, të cilat importohen në Shtetet e Bashkuara.

    Sistemi i Përgjithshëm Preferencial është program i miratimit të lehtësimeve tregtare, të cilat SHBA-të i bëjnë për partnerët e tyre afaristë, në mënyrë që të mbështesin zhvillimin ekonomik të këtyre vendeve.

    Aktualisht programin e shfrytëzojnë më shumë se 140 vende.


    Bush: Lehtësime tregtare për Kosovën F.1220134709912_m

      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 12:05 pm