Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    Depresioni dhe ankthi i të trashëve

    Monster-h4ck
    Monster-h4ck
    Perjashtuar nga Forumi
    Perjashtuar nga Forumi


    Gjinija : Male
    Postimet : 1215
    Age : 29
    Vendodhja : N'CHIPSY
    Reputation : 8
    Pikët : 208
    Registration date : 2008-12-31

    Depresioni dhe ankthi i të trashëve Empty Depresioni dhe ankthi i të trashëve

    Post by Monster-h4ck Thu Jan 15, 2009 10:54 am

    Depresioni dhe ankthi i të trashëve

    Depresioni dhe ankthi i të trashëve F.0109005254913_m
    Në krahasim me moshatarët e tyre me peshë normale, fëmijët e trashë janë më të prirë për të zhvilluar simptoma të depresionit dhe ankthit deri kur ta arrijnë moshën e shkollës së mesme.
    Studimi, i cili ka përcjellë më shumë se 1.200 fëmijë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga mosha dy vjeçare deri në klasën e gjashtë fillore, ka zbuluar se fëmijët të cilët kishin tepricë kilogramësh kanë qenë më të prirë për t’u tërhequr në vete, të jenë depresivë si dhe të zhvillojnë shenja të ankthit dhe të reagimit agresiv në momente të caktuara. Megjithatë këta fëmijë nuk kanë pasur probleme në shkollë, sa i përket sjelljes dhe mësimit.

    Rezultatet e botuara në revistën “Pediatrics” sugjerojnë se mendimi i keq për vetveten dhe ndjenja e përqeshjes nga fëmijët e tjerë, mund të nxisë shfaqjen e simptomave të lartpërmendur.

    Ekspertët pohojnë që ajo që është e rëndësishme në këto raste, është që prindërit, arsimtarë dhe punonjësit shëndetësorë duhet të jenë të vetëdijshëm për këto simptoma dhe duhet t’i zbulojnë rastet kur fëmijët kanë probleme të tilla, kështu që të jen të gatshëm t’u ndihmojnë atyre për t’u përballur me ndjenjat e tyre në lidhje peshën e lartë trupore

      Current date/time is Mon Apr 29, 2024 8:18 am