Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    OKB: Situata ekonomike, më rëndë se depresioni i madh

    LibiDinho
    LibiDinho
    A. i plotë
    A. i plotë


    Gjinija : Male
    Postimet : 930
    Age : 31
    Vendodhja : Gjk
    Reputation : 3
    Pikët : -415
    Registration date : 2008-10-30

    OKB: Situata ekonomike, më rëndë se depresioni i madh Empty OKB: Situata ekonomike, më rëndë se depresioni i madh

    Post by LibiDinho Thu Dec 04, 2008 1:24 pm

    Raporti i fundit i Kombeve të Bashkuara vëren se ekonomia botërore po përballet me rënien më të keqe që prej depresionit të madh të viteve ‘30 dhe kjo duket e pashmangshme.

    Pritet që prodhimi ekonomik botëror të tkurret me më shumë se 0.4% në 2009-ën si pasojë e krizës në vendet e zhvilluara e veçanërisht ne Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Evrope.

    Sipas raportit, edhe për shkak të rritjes së lartë të popullimit në vendet e zhvilluara të ardhurat për frymë për botën si një e tërë pritet të bien gjatë vitit 2009.

    Raporti thotë se ekonomitë e zhvilluara kanë kryesuar uljen, por natyra e tregtisë dhe financave globale bënë që dobësimi ekonomik të përhapej më shpejtë në vendet e zhvilluara.

    Raporti nënvizon edhe vetëkënaqësitë rreth impaktit të krizës financiare në vendet e varfra.

    Ritmet e ulëta të rritjes ekonomike në vendet e varfra do të sjellin një kthim pas në progresin e bërë në këto 5 vitet e fundit për uljen e varfërisë.

    Vendet në zhvillim sipas raportit të kombeve të bashkuara po përballen me norma të larta huamarrjeje dhe rritje me të ulët eksporti.

    Kombet e bashkuara bëjnë thirrje për rritje të fondeve për Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe Bankën Botërore.

      Current date/time is Mon Apr 29, 2024 3:47 am