Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    IEA: Bota duhet të invesotjë 26 bilionë dollarë në energjitikë

    The End
    The End
    Webmaster
    Webmaster


    Gjinija : Male
    Postimet : 2712
    Age : 31
    Vendodhja : Gjakova City
    Reputation : 34
    Pikët : 619
    Registration date : 2008-10-27

    IEA: Bota duhet të invesotjë 26 bilionë dollarë në energjitikë Empty IEA: Bota duhet të invesotjë 26 bilionë dollarë në energjitikë

    Post by The End Sat Nov 08, 2008 3:02 pm

    Në sektorin energjitik në shkallë globale gjatë 20 vitetve të ardshme duhet që të investohen më shumë se 26 bilionë dollarë sepse vetëm me një investim të madh mund të sigurohet energji e mjaftueshme, konfirmon Agjencia ndërkomëbtare e energjitikës (IEA) në raportin e ri për perspektivat në fushën e energjitikës në botë.

    Në raportin me emrin "Shqyrtim energjitik botëror" IRA citon se investimet më të mëdha nga 13,6 bilionë dollarë ose 52 për qind nga shuma e përgjithshme e parashikuar, janë të domosdoshme për sektorin për prodhimin e energjisë elektrike, respektivisht për ndërtimin e centraleve të reja.

    Një pjesë e madhe e pareve që mbeten, të dmsdoshme për investimin në fushën e enrgjitikës deri në vitin 2030 do të duhet të orientohen drejt sektorit të naftës dhe të gazit.

    IEA parashikon se konsumatorët në shtatë vitet e ardhshme do të paguajnë mesatarisht nga më pak se 100 dollarë për barel për naftën. Si pasojë e kësaj, Agjencia e citon rritjen e kërkesës dhe shpenzimet për sigurimin e burimeve të reja të këtyre lëndëve kryesore energjitike.

    Këto parashikime të IEA-së për investime të domosdoshme në fushën e energjitikës deri në vitin 2030 nga gjithsej 26 bilionë dollarë, janë katër bilionë dollarë më shumë në krahasim me raportin dhe vlerësimet e vitit të kaluar në këtë agjenci.

      Current date/time is Mon May 06, 2024 10:56 pm