Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    Ushqimi që na bën të lumtur

    MBerisha
    MBerisha
    Webmaster
    Webmaster


    Gjinija : Male
    Postimet : 4625
    Vendodhja : N'Real Madrid
    Reputation : 33
    Pikët : 1502
    Registration date : 2008-10-27

    Ushqimi që na bën të lumtur Empty Ushqimi që na bën të lumtur

    Post by MBerisha Thu Nov 06, 2008 2:59 pm

    Vetë mendimi për ndonjë ushqim na bën të lumtur, mirëpo më shpejt mendohet për ushqimin e shëndetshëm. Së paku kështu pohon një studim i ri në të cilin shkencëtarët kanë kërkuar nga 240 participantë që ta bëjnë ndarjen e ushqimit në bazë të tri kritereve: lumturisë, kënaqësisë dhe rehatisë.

    Rezultatet kanë treguar:

    - Ushqimet që na bëjnë të lumtur: akullorja, çokollata, torta, rrushi dhe pica.
    - Ushqimet që na bëjnë më pak të lumtur: soja, avokado, salsiçet, dhe losos.
    - Ushqimet që na sjellin ndjenjën e kënaqësisë: akullorja, biskotat, çokollata.
    - Ushqimi që nuk na sjell ndjenjën e kënaqësisë: tofa, soja, avokado.
    - Ushqimi për rehati: çokollata, akullorja, mollët, portokajtë.

    Pas këtij testi shkencëtarët kanë kërkuar nga participantët që t’i shkruajnë shpejt sa më shumë ushqime që mbajnë mend. Derisa shumica e tyre kishin menduar ushqimin e shëndetshëm përkundër ushqimit që sjell kënaqësi, ndërsa arsyeja për këtë nuk dihet.

      Current date/time is Mon May 06, 2024 9:42 am