Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    Opel Ampera automjeti i parë elektrik evropian

    Y||!
    Y||!
    V.I.P
    V.I.P


    Gjinija : Male
    Postimet : 927
    Age : 28
    Vendodhja : Ferizaj
    Reputation : 4
    Pikët : 208
    Registration date : 2008-12-11

    Opel Ampera automjeti i parë elektrik evropian Empty Opel Ampera automjeti i parë elektrik evropian

    Post by Y||! Sun Feb 01, 2009 10:11 am

    Opel Ampera automjeti i parë elektrik evropian F.0128141750237_m

    Opel në panairin e automjeteve të Gjenevës do të paraqes automjetin e parë elektrik - Ampera.

    Opel ka paralajmëruar se emri i automjetit të tij revolucionar elektrik do të jetë Ampera. Automjeti me katër ulëse dhe pesë dyer, Opel Ampera do t’i paraqitet publikut në panairin e sivjetmë të automjeteve në Gjenevë, i cili mbahet nga 5 deri më 15 mars.

    “Me Amperan Opel do të jetë prodhuesi i parë evropian i automjeteve i cili blerësve të vet do tu ofrojë disa qindra kilometra të vozitjes së vazhdueshme me rrymë”, ka thënë Alain Visser, drejtor i marketingut të General Motors (GM) për Evropë.

    Teknologjia revolucionare e GM për motorizim elektrik e quajtur Voltec dallohet nga sistemet tjera të avancuara të motorëve. Për distanca më të vogla, deri në 60 kilometra, Ampera do të përdorë ekskluzivisht baterinë litium-jon e cila mbushet nëpërmes spinës së rëndomtë prej 230 voltësh. Derisa, për vozitje më të gjata automjeti do të vazhdojë me rrymën të cilën do ta gjenerojë motori i vogël me djegie të brendshme.

    Ampera do të jetë automjet ideal për shumicën e evropianëve, sa për shembull, rreth 80 për qind e vozitësve në Gjermani brenda ditës kalojnë më pak se 50 kilometra largësi.

    Informata shtesë për Opel Ampera do të na bëhen të njohura më 3 mars në panairin e automjeteve të Gjenevës.

      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 10:03 pm