Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    Ekonomia amerikane shënon rënie për të tretin tremujor

    FooSe
    FooSe
    Webmaster
    Webmaster


    Gjinija : Male
    Postimet : 1929
    Age : 31
    Reputation : 16
    Pikët : -893
    Registration date : 2008-10-29

    Ekonomia amerikane shënon rënie për të tretin tremujor Empty Ekonomia amerikane shënon rënie për të tretin tremujor

    Post by FooSe Sat Dec 27, 2008 12:11 am

    Tregjet botërore u mbyllën me rezultate të përziera dje, pas thënieve se ekonomia amerikane shënoi rënie për të tretin tre-mujor me radhë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës njofton nga Uashingtoni se administrata e presidentit Bush thotë se beson që shifrat për tre-mujorin e katërt do të jenë edhe më të dobëta.

    Departmenti amerikan i Tregtisë thotë se ekonomia në Shtetet e Bashkuara shënoi rënie me një mesatare vjetore prej 0,5 përqind gjatë muajve korrik dhe shtator, duke u përputhur me parashikimet e publikuara më parë. Shpenzimet e konsumatorëve dhe eksportet ranë së bashku me fitimet e korporatave.

    Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Toni Frejto thotë se shifrat e prodhimit të përgjithshëm në vend për tre-mujorin e tretë nuk ishin të papritura, dhe tre-mujori i tanishëm është thujse e sigurt se do të jetë edhe më i dobët.

    “Tremujori i katërt, për shkak të krizës së kredive dhe tronditjes së tregut financiar, do të jetë shumë më i dobët. Ne e shohim këtë që nga të dhënat e rrogave mujore që janë deklaruar. Prandaj, ky tre-mujor do të jetë i vështirë. Ne jemi përqendruar tek zbatimi i paketës së shpëtimit të financave dhe përpjekjeve të Rezervës Federale për të nxitur rritjen ekonomike, për ta rritur mundësinë për marrjen e kredive, në mënyrë që ekonomia të rimëkëmbet përsëri.”

    Shtetet e Bashkuara besohet të kenë qenë në recesion që nga dhjetori i vitit të kaluar. Gjatë asaj kohe, papunësia në vend është rritur me një përqind.

    Ngadalësimi ekonomik ka bërë që bizneset të ulin çmimet me shpresën se mund të rrisin kërkesën për mallrat dhe shërbimet e tyre. Por konsumatorët nuk duken të entuziazmohen./woa/

      Current date/time is Sun May 19, 2024 4:19 am