Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    Aeroporti certifikohet nga qeveria e Kosovës

    LibiDinho
    LibiDinho
    A. i plotë
    A. i plotë


    Gjinija : Male
    Postimet : 930
    Age : 31
    Vendodhja : Gjk
    Reputation : 3
    Pikët : -415
    Registration date : 2008-10-30

    Aeroporti certifikohet nga qeveria e Kosovës Empty Aeroporti certifikohet nga qeveria e Kosovës

    Post by LibiDinho Wed Dec 10, 2008 2:22 pm

    Autoriteti i Aviacionit Civil të Republikës së Kosovës (AACK) ka marrë përsipër certifikimin dhe mbikëqyrjen e sigurisë në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës (ANP). Deri në këtë datë kjo ka qenë kompetencë e Administratës së Aviacionit Civil të Islandës.

    Më 30 tetor 2008, ANP-ja pat marrë certifikatën e aeroportit nga Administrata e Aviacionit Civil të Islandës. Me këtë u konfirmua se ANP-ja plotëson standardet ndërkombëtare dhe kërkesat e ligjit të aplikueshëm për aeroportet në Islandë. Plotësimi i standardeve nga ANP-ja është rikonfirmuar edhe nga AACK-ja.

    "Autoriteti ynë, në bazë dokumentacionit në dispozicion dhe inspektimit të kryer në nëntor të këtij viti, më 1 dhjetor 2008 i ka lëshuar ANP-së certifikatën kosovare të aeroportit në pajtim me Ligjin e Aviacionit Civil të Kosovës dhe Rregulloren mbi aerodromet. Kjo certifikatë ka vlefshmëri pesëvjeçare dhe gjatë kësaj periudhe aeroporti në vazhdimësi do të inspektohet nga AACK-ja për t’u siguruar që operon me standarde në bazë të së cilave është certifikuar", thuhet në komunikatën e Ministrisë së Transporteve.

    Sipas AACK-së, Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës, plotëson standardet e Organizatës Ndërkombëtare të Aviacionit Civil (ICAO) si aeroport ndërkombëtar.

    "Niveli i përmbushjes së standardeve të sigurisë në ANP në ditën e lëshimit të certifikatës nga AACK-ja është edhe më i përparuar se më 30 tetor, kur ky aeroport u certifikua nga Administrata Islandeze e Aviacionit Civil".

    Komunikata vazhdon duke thënë se kjo marrje e kompetencave shtetërore në çertifikim të aeroportit dhe mbikëqyrje të standardeve të sigurisë është publikuar më 29 nëntor 2008 në komunitetin botëror të aviacionit përmes rrjetit të specializuar të elekomunikimeve aeronautike. /Telegrafi/

      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 11:42 pm