Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    Humbjet e firmave financiare: 2.8 trilionë dollarë

    вαмм.
    вαмм.
    Antarë
    Antarë


    Gjinija : Male
    Postimet : 54
    Age : 29
    Reputation : 0
    Pikët : 0
    Registration date : 2008-10-29

    Humbjet e firmave financiare: 2.8 trilionë dollarë Empty Humbjet e firmave financiare: 2.8 trilionë dollarë

    Post by вαмм. Wed Oct 29, 2008 3:27 pm

    Banka e Anglisë ka bërë të ditur se, firmat financiare botërore kanë humbur deri më tani, për shkak të krizës financiare, 2.8 trilionë dollarë.
    Për sa i përket rolit të FMN-së, ideja është që ai duhet të jetë i aftë të ofrojë më shumë se 250 miliardë dollarë, që është shifra e ofruar deri tani ndaj vendeve që ndodhen në vështirësi ekonomike.

    Po sipas vlerësimit të Bankës së Anglisë, deri tani taksapaguesit në të gjithë botën kanë shpenzuar 5 trilionë dollarë për të mbështetur financiarisht bankat në të gjithë botën.

    Gjithashtu, sipas vlerësimit të bankës, humbjet që nga muaji maj janë dyfishuar. Kjo situatë, për më tepër, pritet që të zgjasë edhe për një periudhë të pacaktuar kohore dhe sipas vlerësimit të bankës është prioritare që "sëmundja" të mos përhapet në vende që ende ruajnë një lloj stabiliteti financiar.

    Ndërkohë, si shefi i Bankës Evropiane, ashtu edhe ai i Rezervës Federale parashikojnë ulje të përqindjes së interesit, me shpresën se kjo do të rivërë në lëvizje mekanizmat financiarë dhe do t‘i rikthejë bankat në situatën kur jepnin kredi.

    Ndër tregjet më të dëmtuara janë edhe ato të vendeve në zhvillim. Destabilizimi u ka krijuar shumë probleme të cilat do t‘i pengojnë në ecjen përpara.

      Current date/time is Sun May 19, 2024 6:46 pm