Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    Deficiti tregtar për nëntë muaj tejkaloi 2,2 miliardë dollarë

    The End
    The End
    Webmaster
    Webmaster


    Gjinija : Male
    Postimet : 2712
    Age : 31
    Vendodhja : Gjakova City
    Reputation : 34
    Pikët : 619
    Registration date : 2008-10-27

    Deficiti tregtar për nëntë muaj tejkaloi 2,2 miliardë dollarë Empty Deficiti tregtar për nëntë muaj tejkaloi 2,2 miliardë dollarë

    Post by The End Sat Nov 08, 2008 2:58 pm

    Deficiti tregtar i Maqedonisë në shkëmbimin e jashtëm tregtar gjatë periudhës janar - shtator arrin mbi 2,22 miliardë dollarë, lajmëroi Entit Shtetëror për Statistikë.

    Deficiti tregtar është rritur për më shumë se dyfish në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, kur ka arritur 1,06 miliardë dollarë.

    Njëherit, vëllimi i shkëmbimit të përgjithshëm të Maqedonisë me botën e jashtme tejkaloi 8,5 miliardë dollarë, që krahasuar me vitin e kaluar paraqet rritje prej 43,4 për qind.

    Maqedonia në nëntë muajt e parë të këtij viti, ka realizuar eksport me vlerë të përgjithshme prej 3,13 miliardë dollarëve, përderisa importi arrin 5,36 miliardë dollarë.

    Mbulimi i importit me eksportin është zvogëluar në 58,5 për qind, në krahasim me periudhën janar-shtator të vitit 2007, kur mbulimi ka qenë 69,6 për qind.

    Analizuar sipas produkteve, më e madhe është pjesëmarrja e feroniklit, produkteve të hekurit dhe çelikut, përpunimi i naftës dhe veshjes, ndërsa në importin më së shumti është përfaqësuar nafta e papërpunuar, energjia elektrike dhe makinat për udhëtarë.
    Sipas vëllimit të përgjithshëm të shkëmbimit të jashtëm tregtar, Maqedonia më së shumti bën tregti me Serbinë, Gjermaninë, Rusinë, Greqinë dhe Bullgarinë. /Makfaks/

      Current date/time is Sun May 19, 2024 6:29 am