Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    Kina në recesion ekonomik

    MBerisha
    MBerisha
    Webmaster
    Webmaster


    Gjinija : Male
    Postimet : 4625
    Vendodhja : N'Real Madrid
    Reputation : 33
    Pikët : 1502
    Registration date : 2008-10-27

    Kina në recesion ekonomik Empty Kina në recesion ekonomik

    Post by MBerisha Thu Feb 19, 2009 10:26 pm

    Kina një nga fuqitë më të mëdha eksportuese në botë gjendet para ditëve të saj më të vështira të 10 viteve të fundit.

    Volumi i eksporteve kineze për muajin janar ka shënuar një rënie prej rreth 17,5% krahasuar me një vit më parë duke kapërcyer kështu edhe parashikimet e analistëve dhe rënien me 2,8% të muajit dhjetor.

    Kjo rënie ka ardhur si pasojë e rënies së kërkesës nga 2 tregjet më të mëdha të këtyre produkteve, Shtetet e Bashkuara dhe Evropa si pasojë e krizës ekonomike globale, duke kapërcyer kështu edhe parashikimet e analistëve dhe rënien me 2,8% të muajit dhjetor.

    Rënia e eksporteve po çon në falimentimin e shumë ndërmarrjeve të vogla dhe në rritje të papunësisë. Pavarësisht masave të qeverisë kineze për të rimëkëmbur eksportet, duke ulur taksat për to, pritet që kjo situatë të vazhdojë.

      Current date/time is Thu May 02, 2024 5:01 pm