Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    Kriza globale do ta rrisë papunësinë në BE

    Y||!
    Y||!
    V.I.P
    V.I.P


    Gjinija : Male
    Postimet : 927
    Age : 28
    Vendodhja : Ferizaj
    Reputation : 4
    Pikët : 208
    Registration date : 2008-12-11

    Kriza globale do ta rrisë papunësinë në BE Empty Kriza globale do ta rrisë papunësinë në BE

    Post by Y||! Mon Jan 05, 2009 5:25 am

    Si pasojë e krizës globale papunësia në vendet e Bashkimit Evropian do të rritet për dy për qind. Kështu ka deklaruar eurokomesari për çështje sociale dhe punësim, Vlladimir Shpidël.

    Ai në debatin e së dielës për servisin publik çek "CCT" parashtroi një vlerësim se kriza më së shumti do t`i godasë tregjet e punës në Spanjë, Britani të Madhe dhe Irlandë.

    Sipas të dhënave të tetorit, papunësia në BE në krahasim me shtatorin ka shënuar rritje për 0,1 për qind dhe mbërriti 7,1 për qind.

    Shefi i diplomacisë çeke, Karel Shvarcenberg në debatin e njëjtë konfirmoi se kriza globale ekonomike dhe komplikimet që i sjellë ajo doemos duhet të jenë temë bartëse e kryesimit çek me Bashkimin, të cilin e mori përsipër më 1 janar të këtij viti.

    "Kriza ekonomike do të thellohet gjatë kryesimit tonë dhe para përfundimit do të jetë shumë serioze", tha Shvarcenberg. Ai shtoi se më së vështiri do të jetë të ruhet uniteti dhe solidariteti i BE-së, si dhe gjatë krizës të mos shpërthejë egoizëm nacional i disa vendeve të caktuara.

      Current date/time is Thu May 09, 2024 7:05 pm