Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    Më pak gaz rus për Evropën

    FooSe
    FooSe
    Webmaster
    Webmaster


    Gjinija : Male
    Postimet : 1929
    Age : 30
    Reputation : 16
    Pikët : -893
    Registration date : 2008-10-29

    Më pak gaz rus për Evropën Empty Më pak gaz rus për Evropën

    Post by FooSe Mon Jan 05, 2009 1:07 am

    Furnizimi me gazin rus në Evropë ka shënuar rënie, për shkak të mosmarrëveshjeve Rusi-Ukrainë lidhur me çmimin e gazit.

    Sasia e gazit që kalon përmes Ukrainës për të furnizuar Rumaninë, Hungarinë, Poloninë, Sllovakinë dhe Bullgarinë ka pësuar rënie të ndjeshme, ku Rumania është më e prekura me 33% më pak gaz se zakonisht.

    Rusia më 31 Dhjetor i ka ndërprerë furnizimin me gaz Ukrainës për shkak të mosmarrëveshjeve rreth çmimit dhe pagesave të pashlyera. Ukraina, e cila mbetet rruga kryesore tranzit e gazit rus drejt Evropës, kërkon të rrisë çmimin e kalimit të gazit rus në territorin e saj.

    Gazpromi rus akuzoi homologen e vet ukrainase, Naftgaz se po vjedh gazin e destinuar për në Evropë. Akuzat ruse u hodhën poshtë nga Ukraina.

    Përfaqësues rusë gjenden për vizitë në Çeki, e cila ka kryesinë e rradhës së BE-së për të diskutuar krizën e gazit.

    Rusia planifikon ndërtimin e dy transportuesve të gazit drejt Evropës duke anashkaluar Ukrainën. /rel/

      Current date/time is Mon May 06, 2024 9:53 am