Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    OPEK-u e zvogëlon prodhimin ditor të naftës për dy milionë barelë rekorde

    FooSe
    FooSe
    Webmaster
    Webmaster


    Gjinija : Male
    Postimet : 1929
    Age : 31
    Reputation : 16
    Pikët : -893
    Registration date : 2008-10-29

    OPEK-u e zvogëlon prodhimin ditor të naftës për dy milionë barelë rekorde Empty OPEK-u e zvogëlon prodhimin ditor të naftës për dy milionë barelë rekorde

    Post by FooSe Fri Dec 19, 2008 2:30 am

    OPEK-u sot u pajtua në shkurtim rekord të prodhimit të naftës për dy milionë barelë në ditë, deklaroi ministri saudit i Naftës, Al al-Nuaimi, transmeton AFP.

    "Arritëm konsensus për zvogëlim prej dy milionë barel në ditë", u deklaroi Nuaimi gazetarëve nga takimi i OPEK-ut në Oran.

    Ky shkurtim i prodhimit ditor të OPEK-ut do të jetë më i madhi në ekzistimin e tij, ndërsa mund të kombinohet edhe me reduktimet në vendet të cilat nuk janë anëtare të OPEK-ut, si Rusia dhe Azerbejxhani të cilat paralajmëruan zvogëlim prej 600.000 barelë në ditë, që në fund do të thotë 2,6 milionë barelë naftë në ditë më pak në tregun botëror.

    Ministrat e OPEK-ut e konvokuan takimin në Oran që të ndërmarrin aksion kundër zvogëlimit të vazhdueshëm të çmimit të naftës, i cili tani është 70 për qind nga çmimi i saj më i lartë prej 147 dollarë për barel në qershor të këtij viti, thekson AFP-ja.

      Current date/time is Sat May 18, 2024 11:25 pm