Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    Shqiptarët, më të varfër se 100 vjet më parë

    FooSe
    FooSe
    Webmaster
    Webmaster


    Gjinija : Male
    Postimet : 1929
    Age : 31
    Reputation : 16
    Pikët : -893
    Registration date : 2008-10-29

    Shqiptarët, më të varfër se 100 vjet më parë Empty Shqiptarët, më të varfër se 100 vjet më parë

    Post by FooSe Mon Dec 15, 2008 12:43 am

    Shqiptarët janë sot kundrejt europianeve edhe më të varfër se sa ishin në vitin 1910.

    Në vitin 1910 të ardhurat për frymë në Shqipëri ishin sa 25 për qind e BE-së edhe pse ky organizëm nuk ishte krijuar akoma.

    Në 2007 shifra është 24 për qind, duke dëshmuar se ëndrra evropiane e mirëqenies është shumë e largët sesa 98 vjet më parë.

    Të dhënat e fundit zyrtare të Institutit Evropian të Statistikës tregojnë se shqiptarët vazhdojnë të jenë populli më i varfër në Evropë.

    Në një raport të fundit të publikuar vetëm një ditë më parë, Eurostat, ka llogaritur treguesit e mirëqenies, veç 27 vendeve të Bashkimit Evropian edhe të disa vendeve të Ballkanit.

    Sipas Eurostat, një shqiptar ka mesatarisht të ardhura në vit 4 herë më pak se një qytetar i BE-së. Por jo vetem. Edhe fqinjë e Shqipërisë, kanë të gjithë një mirëqenie më të lartë.

    Vendi me i dytë më i varfër pas Shqiperisë është Bosnja, ku të ardhurat për frymë janë sa 29 për qind e mesatarës së BE.

    Maqedonia renditet e treta me 30 për qind, ndërsa Mali i Zi me 40 per qind.

    Por ajo që është më shqetësuese, ka të bëjë me faktin se pavaresisht se Shqiperia ka ndër rritjet më të larta ekonomike në rajon, të ardhurat për frymë në vend kundrejt mesatares së BE-së po rriten shumë ngadalë, madje tre herë më pak se ato të disa fqinjëve.

    Në vitin 2005 treguesi i të ardhurave për frymë në Shqipëri ishte 22 për qind. Në 2006 arriti 23 për qind dhe në 2007, 24 për qind. Me këto ritme qytetarët shqiptarë do jenë njëlloj të pasur me ata të BE-së pas plot 75 viteve.

      Current date/time is Thu May 16, 2024 10:00 pm