Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    Amerikanët në tregun e sigurimeve të Kosovës, përmes INSIG-ut

    LibiDinho
    LibiDinho
    A. i plotë
    A. i plotë


    Gjinija : Male
    Postimet : 930
    Age : 31
    Vendodhja : Gjk
    Reputation : 3
    Pikët : -415
    Registration date : 2008-10-30

    Amerikanët në tregun e sigurimeve të Kosovës, përmes INSIG-ut Empty Amerikanët në tregun e sigurimeve të Kosovës, përmes INSIG-ut

    Post by LibiDinho Wed Dec 10, 2008 2:58 pm

    Zëvendësgurvenatori i Bankës Qendrore, Nexhat Kryeziu, tha se ende nuk kanë njoftim zyrtar për ndërrimin e pronarit të kompanisë INSIG, nga kompani shtetërore shqiptare nën pronësi të kompanisë amerikanë "American Reserve Life Insurance. Sipas tij, hyrja në treg e kompanive të fuqishme është e mirpritur, sepse stimulon konkurencën në Kosovë, duke ndikuar drejpërdrejtë në ofrimin e produkteve më të mira për qytetarët e Kosovës.

    Kjo është hera e tretë, që kompani të njohura ndërkombëtare në fushën e sigurimeve, depërtojnë në tregun e Kosovës përmes kompanive nga Shqipëria, të cilat kanë depërtuar mirë në vendin tonë.

    Para Insig-ut pjesë të madhe të aksioneve patën shitur kompania Sigal, tek kompania austriake Viena Insurance Group dhe kompania Sigma.

    Kompania "American Reserve Life Insurance", e cila do të jetë pronare e ardhshme e shoqërisë të sigurimeve, INSIG, e cila përvec se në Shqipërisë zotëron një pjesë të mirë të tregut në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni, dhe është shitur në një shumë prej 41 milionë eurosh.

    “American Reserve Life Insurance Company”, (ARL) zotëron 100 për qind të of Liberty Bankers Life Insurance Company. ARL-ja zotërohet plotësisht nga Heritage Guaranty Holdings, Inc. dhe siguron risigurime dhe mbështetje financiare për filialet e saj të sigurimit të jetës. Ajo u themelua më 1922-shin dhe u ble më 1999-n nga “American Reserve Group”. /Telegrafi/

      Current date/time is Mon Apr 29, 2024 6:38 am