Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    FAO: 963 milionë njerëz, të uritur

    LibiDinho
    LibiDinho
    A. i plotë
    A. i plotë


    Gjinija : Male
    Postimet : 930
    Age : 31
    Vendodhja : Gjk
    Reputation : 3
    Pikët : -415
    Registration date : 2008-10-30

    FAO: 963 milionë njerëz, të uritur Empty FAO: 963 milionë njerëz, të uritur

    Post by LibiDinho Wed Dec 10, 2008 2:52 pm

    Bota sa vjen e po bëhet më e uritur. Numri i personave që vuajnë nga uria sipas të dhënave të publikuara së fundi është 963 milionë, ose 40 milionë më shumë krahasuar me vitin e kaluar.

    Kriza aktuale financiare mund ta përkeqësoje më tej situatën. Alarmin e ka dhënë raporti i fundit i FAO (Organizata e Bujqësisë dhe Ushqimit).

    Si shkak për rritjen e varfërisë shihet rritja e çmimit të lëndëve të para, që ka ndikuar edhe në cilësinë e ushqimit. Çmimet e drithërave janë rritur në masën 50 përqind krahasuar me fillimin e vitit.

    Sipas drejtorit të përgjithshëm të FAO, Jaques Diouf, trazirat e ndodhura në disa vende në zhvillim, janë shenja të dëshpërimit të njerëzve për rritjen e çmimeve të ushqimeve.

    Situata më e vështirë paraqitet në Afriken subsahariane, ku 236 milionë banorë vuajnë rregullisht nga uria.

      Current date/time is Tue May 07, 2024 2:01 am