Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

3 posters

    Festival për vjeljen e rrushit në Tbilisi

    LibiDinho
    LibiDinho
    A. i plotë
    A. i plotë


    Gjinija : Male
    Postimet : 930
    Age : 31
    Vendodhja : Gjk
    Reputation : 3
    Pikët : -415
    Registration date : 2008-10-30

    Festival për vjeljen e rrushit në Tbilisi Empty Festival për vjeljen e rrushit në Tbilisi

    Post by LibiDinho Mon Nov 03, 2008 2:12 pm

    Këto ditë në kryeqytetin e Gjeorgjisë – Tbilisi u mbajt festivali tradicional për vjeljen e rrushit, i ashtuquajturi "Tbilisoba".
    Me mijëra njerëz dolën nëpër rrugë që të kënaqen në festën me rastin e vjeljes së suksesshme të rrushit, për të cilën prodhuesit e atjeshëm të verës konsiderojnë se do të jetë më e mira në Gjeorgji gjatë dekadës së fundit. Një kulminacion ishte ceremonia e shkeljes së kalaveshëve të rrushit, ku mori pjesë edhe prefekti i Tbilisit, Gigi Vgulava.
    "Kjo është një nga traditat tona më të mira që i mbajmë tashmë një kohë të gjatë. Sot ofrojmë aktivitete të ndryshme për njerëz të ndryshëm si dhe për grupe të ndryshme etnike, pasi Tbilisi është një qytet multietnik", thotë prefekti Gigi Vgulava.
    Festivali përfundoi me ekspozitën e balonave për fluturim. Ndërkaq, vera është pjesë përbërëse e kulturës gjeorgjiane. Arkeologët kohë më parë gjetën materiale që tregojnë se prodhimi i verës në vend është praktikuar qysh para shtatë mijë miteve para Krishtit. Ndërkaq, festivali "Tbilisoba" po mbahet çdo vit gjatë tri dekadave të fundit.
    LibiDinho
    LibiDinho
    A. i plotë
    A. i plotë


    Gjinija : Male
    Postimet : 930
    Age : 31
    Vendodhja : Gjk
    Reputation : 3
    Pikët : -415
    Registration date : 2008-10-30

    Festival për vjeljen e rrushit në Tbilisi Empty Re: Festival për vjeljen e rrushit në Tbilisi

    Post by LibiDinho Mon Nov 03, 2008 2:13 pm

    gabim e kam qit foton lus admina ose mod qe ta fshijne
    MBerisha
    MBerisha
    Webmaster
    Webmaster


    Gjinija : Male
    Postimet : 4625
    Vendodhja : N'Real Madrid
    Reputation : 33
    Pikët : 1502
    Registration date : 2008-10-27

    Festival për vjeljen e rrushit në Tbilisi Empty Re: Festival për vjeljen e rrushit në Tbilisi

    Post by MBerisha Tue Nov 18, 2008 1:16 am

    Ok une ta fshiva foton
    Elda
    Elda
    Super Moderator
    Super Moderator


    Gjinija : Female
    Postimet : 2794
    Age : 26
    Vendodhja : Gjakovë
    Reputation : 18
    Pikët : 2948
    Registration date : 2008-12-26

    Festival për vjeljen e rrushit në Tbilisi Empty Re: Festival për vjeljen e rrushit në Tbilisi

    Post by Elda Mon May 18, 2009 3:33 am

    shum e mir koka

    Sponsored content


    Festival për vjeljen e rrushit në Tbilisi Empty Re: Festival për vjeljen e rrushit në Tbilisi

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sun May 19, 2024 6:45 pm