Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

2 posters

    Sami Jusuf në turne në Afrikën Jugore

    LibiDinho
    LibiDinho
    A. i plotë
    A. i plotë


    Gjinija : Male
    Postimet : 930
    Age : 31
    Vendodhja : Gjk
    Reputation : 3
    Pikët : -415
    Registration date : 2008-10-30

    Sami Jusuf në turne në Afrikën Jugore Empty Sami Jusuf në turne në Afrikën Jugore

    Post by LibiDinho Mon Nov 03, 2008 2:01 pm

    Ylli më i madh i rokut islamik shpreson se muzika e tij do t’iu ndihmojë myslimanëve për shkuljen e ekstremizmit për tolerancë dhe shpresë më të madhe.
    Publiku i Afrikës së Jugut, këto ditë për herë të parë pati mundësinë të shihte dhe dëgjonte “live’ një këngëtar mysliman të njohur, i cili është vlerësuar nga gazeta amerikane Tajm si ylli më i madh i rokut në botën islame. Bëhet fjalë për Sami Jusuf. Këngëtari me famë ndërkombëtare ka lindur në Teheran, por që nga mosha tre vjeçare jeton në Londër. Edhe pse shpesh e thërrasin si Bono mysliman, apo mbreti i muzikës islamike pop, Jusuf thotë se është vetëm një muzikant i thjesh si gjithë të tjerët.
    “Veten e quaj artist, i cili jo rastësisht është edhe krenar me fenë e tij islame. Unë nuk pretendoj që të përhap asnjë ndjenjë apo mesazh fetar nëpër botë. Këngët e mia janë muzikë, e jo ligjerim apo propagandë. Këto janë veprat e një artisti i cili është ekspresiv, kreativ dhe beson në atë që bën”!,thotë këngëtari Sami Jusuf.
    Muzika e Sami Jusufit ngërthen ndikimin e Perëndimit dhe Orientit. Albumi i tij i parë i cili doli në shitje para 5 vjetësh, u këndua edhe në gjuhën angleze me ndonjë strofë të recituar në arabisht. Vetë Sami Jusufi plotëson kërkesat fetare dhe fal pesë kohët e namazit. Ai shpreson se muzika e tij do të ndihmojë myslimanët nër shkuljen e ekstremizmit dhe mbjelljen e tolerancës dhe shpresës së madhe. Sami Jusuf, e dërgon këtë mesazh, edhe në turneun i tij botëror i cili vazhdon me koncerte në Johanesburg dhe Durban.
    Elda
    Elda
    Super Moderator
    Super Moderator


    Gjinija : Female
    Postimet : 2794
    Age : 26
    Vendodhja : Gjakovë
    Reputation : 18
    Pikët : 2948
    Registration date : 2008-12-26

    Sami Jusuf në turne në Afrikën Jugore Empty Re: Sami Jusuf në turne në Afrikën Jugore

    Post by Elda Mon May 18, 2009 3:41 am

    hahah e mir

      Current date/time is Sun May 19, 2024 8:28 pm