Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

2 posters

    ibn ‘Abdul-Wehhabi eshte KAFIR(i devijuar prej islamit)

    MBerisha
    MBerisha
    Webmaster
    Webmaster


    Gjinija : Male
    Postimet : 4625
    Vendodhja : N'Real Madrid
    Reputation : 33
    Pikët : 1502
    Registration date : 2008-10-27

    ibn ‘Abdul-Wehhabi eshte KAFIR(i devijuar prej islamit) Empty ibn ‘Abdul-Wehhabi eshte KAFIR(i devijuar prej islamit)

    Post by MBerisha Fri Jun 19, 2009 3:43 pm

    Bismillah
    Dy fjale per Vahabizmin,

    Wehabizmi është një rrymë ekstremiste, e përhapur këto dy shekujt e fundit brenda tokave islame, që ka ndërmarrë sulme të egra dogmatike ndaj shumicës së muslimanëve, duke i akuzuar ata si të dalë nga feja, politeistë dhe jobesimtarë.Wehhabizmi u themelua nga Muhammed ibn ‘Abdul-Wehhabi, që u lind në Hureimile të Nexhdit më 1115 H./1703 dhe vdiq më 1206 H./1791. Ai kishte udhëtuar për tregti në Basra, Bagdad, Iran, Indi dhe Damask, ku gjeti librat e ligë të Ahmed Ibn Tejmijjes (661-728H/1263-1328), përmbajtja e të cilëve nuk përputhej me Ehl-i Sunnetin.
    Babai i Muhammedit, ‘Abdul-Wehhabi, që ishte një musliman i mirë sunni si dhe dijetarët e Medines e kuptuan nga fjalët e Muhammedit se ai do niste një lëvizje heretike dhe i këshilluan të gjithë që të mos flisnin me të. Por ai e shpalli haptas wehhabizmin më 1150 H. (1737). Për t’i mashtruar dhe çorientuar të paditurit, ai përçmoi ixhtihadin e ‘ulemave të Islamit. Ai madje shkoi aq larg sa t’i quante pjesëtarët e Ehl-i Sunnetit qafirë (jobesimtarë).

    Ai pohonte se ata që vizitojnë faltoren e një profeti ose ndonjërit nga eulija’të dhe i drejtohej atij më Ja Nebiullah (o Pejgamber i Allahut) ose p.sh. Ja ‘Abdul-Kadir, bëhen politeistë (mushrikunë).

    Dijetarët e Mekës shkruajtën përgjigje të mrekullueshme më 1221 H., duke e rrëzuar me argumente të shëndosha e të dokumentuara. Përmbledhja e punimeve të tyre, me titull Seif ul-Xhabbar, e botuar më vonë në Pakistan, është rishtypur në Stamboll nga Sh. B. Isik Kitabevi, më 1395 H./1975.
    Ibn Abdul-Vahhabi ngjason Zotin me krijesat,dhe thote Zoti qendro mbi arshe.Nje thenje e till,nje besim i till eshte kyfer.pra,Ibn Abdul-Vahabi eshte KAFIR(i devijuar prej islamit)

    Te krishteret dhe Jahudit thane Zoti qendron mbi arsh,Vahabistat(vahabizmi) thane Zoti qendron mbi arsh.Te krishteret dhe Jaudite e ngjasuan Allahun me Krijesat,Vahabistat thane Zoti ka dy duar dhe jan ne anen e djathte.Nje thenje e till,nje besim i till eshte KYFER(jo-islam)Si te krishteret e Jahudit ashtu edhe Vahabistat(vahabizmi) jan Kafira(jo musliman)
    GOx94
    GOx94
    Designer
    Designer


    Gjinija : Male
    Postimet : 618
    Age : 30
    Vendodhja : Prishtinë
    Reputation : 21
    Pikët : 295
    Registration date : 2008-12-22

    ibn ‘Abdul-Wehhabi eshte KAFIR(i devijuar prej islamit) Empty Re: ibn ‘Abdul-Wehhabi eshte KAFIR(i devijuar prej islamit)

    Post by GOx94 Mon Jun 22, 2009 1:19 am

    ALLAHU te shperbleft

      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 8:19 am