Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Join the forum, it's quick and easy

Kosova Forum

Me sa duket ju nuk jeni te Kyqur.Ju Lusemi Te Kyqeni Apo Te Regjistroheni Ne Forum Ku nuk merr me shum se 30sec kohe

Kosova Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ec Me Brezat e Ri

Mire Se Vini Ne Forumin e : " Kosova-Forum "

    Në rritje lëndimet nga pjesët e kompjuterit

    GOx94
    GOx94
    Designer
    Designer


    Gjinija : Male
    Postimet : 618
    Age : 30
    Vendodhja : Prishtinë
    Reputation : 21
    Pikët : 295
    Registration date : 2008-12-22

    Në rritje lëndimet nga pjesët e kompjuterit Empty Në rritje lëndimet nga pjesët e kompjuterit

    Post by GOx94 Sun Jun 14, 2009 12:35 am

    Dhimbjet në shpinë dhe pengesat në shikim janë pasoja të njohura nga puna në kompjuter, ndërsa nga viti 1994 është rritur dukshëm numri i lëndimeve nga pjesët e kompjuterit, sidomos te fëmijët e vegjël, pohon një hulumtim i ri i botuar të martën.

    Në bazë të këtij hulumtimi, i cili do të botohet në revistën “American Journal of Preventive Medicine”, numri i të lënduarve që është pasojë e pjesëve të kompjuterit është rritur shtatëfish nga viti 1994 deri në vitin 2006.

    Ekspertët amerikanë nga Ohio kanë numëruar 78.000 raste të lëndimeve të rënda nga kompjuteri dhe pjesët e tij, të cilat gjatë periudhës së lartpërmendur (1994-2006) janë trajtuar në shërbimet emergjente të spitaleve amerikane.

    Kështu llogaritet se brenda këtyre 13 viteve numri i të lënduarve është rritur në masë të madhe, ndërsa numri më i madh i këtyre lëndimeve (93%), sipas “National Electronic Injury Surveillance System database”, kanë ndodhur në shtëpi.

    Numri më i madh i të lënduarve me pjesët e kompjuterit janë fëmijët deri në moshë pesëvjeçare (43.4%).

    Pjesët e trupit që lëndohen më shpesh te të gjitha moshat janë ekstremitetet- duart dhe këmbët (57.4%), ndërsa te fëmijët deri në moshë pesëvjeçare, më së shpeshti është vërejtur lëndimi i kokës (75.8%).

      Current date/time is Thu Apr 18, 2024 9:13 pm